بچه ها تا به حال فلفل خورده اید؟ به خصوص فلفل هایی که ریز و کوچک هستند. دقت کرده اید که این فلفل های کوچک تندتر از فلفل های بزرگ هستند! یا تا به حال دانه های فلفل سیاه را دیده اید که چقدر کوچکند اما وقتی آنها را میشکنی و میخوری خیلی تند هستند. معنای ظاهری این ضرب المثل هم همین است و به فلفل های ریز سیاه رنگی اشاره می کند که بعد از شکستن و استفاده کردن مزه واقعی شان معلوم می شود. ولی در ضرب المثل ها فلفل و . . . معنای دیگری دارد و امروز می خواهم قصه ای برای شما تعریف کنم که همین معنا را دارد.

روزی روزگاری، در مزرعه ای موش کوچکی به نام فلفلی زندگی می کرد. موش برای اینکه در روزهای بارانی پاییز و در سرمای زمستان خانه و جای گرمی برای خودش داشته باشد، خانه ای کوچک در گوشه ی مزرعه ساخته بود. روزی گاوی بزرگ و قوی که در مزرعه زندگی می کرد، پس از چرا و خوردن علف برای استراحت روی خانه ی فلفلی نشست. فلفلی به او گفت که روی خانه اش نشسته و بهتر است که از آنجا برود. اما گاو به حرف های فلفلی اهمیتی نداد و گفت: تو فکر میکنی من با زور و هیکلی قوی ای که دارم به حرف تو گوش می کنم و جایم را عوض می کنم؟!
فلفلی که از این حرف گاو ناراحت شده بود و نمی توانست کار دیگری هم انجام دهد، پیش خودش فکر کرد که در فرصتی مناسب گاو را ادب کند. پس از مدتی گاو خوابید. فلفلی روی گاو پرید و با پریدن و راه رفتن روی بدن او، نگذاشت که به راحتی بخوابد. بعد از این روی گوشش رفت و گوش گاو را چنان گاز گرفت که از خواب پرید و سرش را تکان داد. با تکان سر گاو، فلفلی روی زمین افتاد و پشت بوته ای پنهان شد تا گاو دوباره به خواب برود. بعد از اینکه گاو دوباره خوابید فلفلی رفت و دم گاو را خیلی محکم گاز گرفت. گاو که فهمیده بود نمی تواند به این راحتی اینجا بخوابد و باید از روی خانه ی فلفلی بلند شود، غرغر کنان از آنجا رفت و با خودش گفت: «فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه ریزه»
بعد از این ماجرا هر وقت که کسی کاری انجام می دهد که در حد توان و . . . او نیست، می گویند: «فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه.» درست مانند فلفل های کوچکی که وقتی میشکنی و میخوری . . . .

تاریخ : شنبه 29 آبان 1395 | 03:21 ب.ظ | نویسنده : زهره بهمنیان | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات