مطالعه کردن، به ظاهر کار ساده ای است. چشم را از روی کلمه ها عبور می دهی. مثل قِل دادن یک تیله روی شیشه ی صاف. ولی برای این که تیله را به هدف بزنی، باید رَوشِ کار را بَلَد باشی.
برای نشانه گیری، باید این قدم ها را به ترتیب برداری:

پیش خوانی:
پیش از خواندن دقیق و کامل یک نوشته، اول باید نگاهی کُلّی به کتاب بیندازی، اسم کتاب، عکس های روی جلد و توی کتاب، مقدمه ی کتاب و...به تو کمک می کند آشنایی کلّی با کتاب پیدا کنی.
سؤال:
در این مرحله، تو چند سؤال از مرحلۀ پیش خوانی با خودت آورده ای. اگر سؤال مشخّصی نداری، کمی فکر کن. چند سؤال مهم انتخاب کن و هنگام خواندن کتاب، به دنبال پاسخ آنها باش.
خواندن:
حالا تو آمادگی داری تا کتاب را خوبِ خوب بخوانی، چون، می دانی با خواندن کتاب، به پاسخ پرسش هایت می رسی و از خواندن لذّت خواهی برد.
تفکّر کردن:
در پایان هر بخش، کتاب را ببند و به آنچه خوانده ای فکر کن. فکر کن این بخش از کتاب چه چیزی به تو گفته است. این کار باعث می شود مطالب کتاب را با دانسته های قبلی ات ترکیب کنی و به فهم دُرُستی برسی.

از خود پرسیدن:
از خودت این سؤال ها را بپرس:
آیا مطالب کتاب را فهمیده ای؟
آیا نکته ای هست که متوجّه نشده باشی؟
آیا کلمه هایی هست که معنی آن را نمی دانی؟
مرور کردن:

بعد از خواندن کتاب، لازم است آن را دوباره بخوانی و درباره ی همه ی مطالب آن فکر کنی و به پرسش هایی که از خود پرسیده ای جواب بدهی. دوره کردن کتاب به تو کمک می کند تا دَرک کاملی از آن پیدا کنی و مطالب، در ذهن تو خوب جا بیفتد.
طبقه بندی: آموزشی، 

تاریخ : جمعه 24 دی 1395 | 09:00 ق.ظ | نویسنده : زهره بهمنیان | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic